Wycieczka do Warszawy

Opublikowano: Zaktualizowano:

Stolica zachwyca, czyli szkolna wycieczka do Warszawy

            W dniach 22-24 maja odbyła się wycieczka do Warszawy. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję w ciągu trzech dni przeżyć swoistą podróż w czasie. W środę w godzinach porannych uczniowie naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę do stolicy Polski -Warszawy. Organizatorami wycieczki była pani Dorota Stróż wraz z opiekunkami: panią Zofią Ryś, panią Martą Stróż oraz panią Izabelą Janiec. Uczniowie zaraz po 6 rano pożegnali swoich rodziców, włożyli walizki do autobusu i wyruszyli w 4-godzinną jazdę autobusem.

            Po dojechaniu do stolicy stawili się na Starym Mieście, gdzie mieli okazję zobaczyć kolumnę Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, przejść się po odbudowanych zabudowach Starego Miasta. Następnie zwiedzali mury miejskie oraz piękny Rynek Starego Miasta. Stanęli przy pomniku Syrenki Warszawskiej oraz Małego Powstańca. Po atrakcjach starówki pieszo ruszyli w stronę Grobu Nieznanego Żołnierza. Po drodze zatrzymali się przy pomniku Adama Mickiewicza i poznali historię jego odsłonięcia. Poźniej zwiedzili również Pałac Prezydencki, hotel Bristol oraz kościół Św. Krzyża, aż do Grobu Nieznanego Żołnierza. Tam uczniowie mogli zobaczyć zmianę warty, a następnie wsiedli do autobusu i wyruszyli do Łazienek Królewskich. Widok na Łazienki był niesamowity. Przy pomniku Fryderyka Chopina był czas na chwilę odpoczynku, więc chłopcy szybko rozłożyli się na wygodnych leżakach dostępnych w parku a dziewczyny wykorzystały ten czas na sesje zdjęciowe. Kolejnym punktem było przejście obok Belwederu oraz rzut oka na samochód – prezent dla Józefa Piłsudskiego. Dalsze kroki podróżnicy stawili w stronę pałacu na wodzie, po drodze podziwiając uroki Łazienek. Po dotarciu na miejsce dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat tego pałacu, a po kilkunastu minutach oglądali go z poziomu mostu naprzeciw. Po długim spacerze uczniowie wraz z opiekunami około godziny 15 wybrali się na obiad. To jednak nie był koniec wrażeń na ten dzień, ponieważ uczniowie wyruszyli do Wilanowa, gdzie miały odbyć się zajęcia edukacyjne ,,Z wizytą u króla”, w trakcie których zwiedzili pałacowe komnaty, poznali królewską rodzinę oraz jeden z naszych uczniów zmienił się w króla, ubierając kostium, a nasza koleżanka w królową. Po długim i wyczerpującym dniu uczniowie wieczorem przyjechali do hotelu, po czym zjedli kolację i poszli spać.

            Drugi dzień rozpoczęli od wizyty w zoo. Na start każdy mógł ujrzeć lwy w swojej pełnej krasie. Wiele zwierząt prezentowało się z najlepszej strony tak, jakby czekały na przyjazd uczniów. Drugim danie tego dnia była wizyta na Stadionie PGE Narodowym. Pierwszym punktem był punkt taras widokowy, gdzie z góry mogli zobaczyć stadion w pełnej jego krasie. Nie zabrakło dużej ilości zdjęć. Po kilku chwilach z najwyższej trybuny ruszyli w stronę głównego wejścia, aby móc obejrzeć „trasę piłkarza”. Zobaczyli szatnie zawodników, stadion z poziomu murawy oraz największy dla wielu punkt wycieczki – siedzenia rezerwowych. Ostatnim punktem drugiego dnia było Centrum Nauki Kopernik, które sprawiło uczniom wiele frajdy. Miejsce to pokazało naukę z tej ciekawej i przystępnej strony. Uczniowie spędzili 2 godziny w tym niezwykłym parku doświadczeń, wykonując różne zadania i eksperymenty. Po męczącym, ale pełnym wrażeń dniu ruszyli do hotelu, gdzie zjedli pożywną kolację i położyli się spać, żeby mieć siłę na następny, niestety, ostatni dzień w Warszawie.

            Ostatniego dnia wszyscy uczniowie wstali wypoczęci i mieli pełno sił na ostatni dzień pobytu w Warszawie. Po śniadaniu spakowali się i włożyli bagaże do autobusu, po czym wszyscy wyruszyli do Muzeum Powstania Warszawskiego, jednego z najciekawszych polskich muzeów. Uczniowie dowiedzieli się jak żyli, walczyli i w jaki sposób byli traktowani ludzie w tamtych czasach. Wszyscy podczas pobytu w tym miejscu mogli zbierać kartki z każdego dnia powstania, na których było opisane jak wyglądał każdy dzień powstania. To miejsce i czas w nim spędzony przez starszych uczestników wycieczki wprawił ich w zadumę i refleksję na temat wojny. Po dwugodzinnym spacerze z przewodnikiem uczniowie wybrali się do Pałacu Kultury i Nauki i ustawiając się w kilka grup wjechali na XXX piętro tego budynku, by z tarasu widokowego podziwiać panoramę stolicy. Wycieczkowicze mieli chwilę odpoczynku i czas na kupienie pamiątek oraz porobienie zdjęć. Gdy już zjechali windą na sam dół pałacu wszyscy wybrali się do Złotych Tarasów na mały obiad i zakupy. Po obiedzie i godzinnym odpoczynku wszyscy wyruszyli w drogę powrotną do domu.

            Pomimo krótkiego pobytu w Warszawie każdy uczeń mógł śmiało stwierdzić, że poznał stolicę, a wycieczka była jedną z najlepszych w tym roku i będzie ją pamiętać na długie lata…

Tekst: Julia Wolak i Oskar Popek