,,Śladami poległych w obozach…” czyli o wycieczce do Oświęcimia    

Opublikowano: Zaktualizowano:

Po ubiegłorocznej wizycie w muzeum na Majdanku, dzięki uporowi kilku gimnazjalistów zainteresowanych tematyką obozowa, udało nam się zorganizować zwiedzanie muzeum w Oświęcimiu.
W wycieczce, która odbyła się 7 października 2016 r. wzięła udział 45 osobowa grupa gimnazjalistów pod opieką pań: P. Siciarz, D. Stróż, A. Sobolewskiej, W. Majdańskiej. Zwiedzając muzeum z przewodnikiem bliżej poznaliśmy tragiczną historię tego miejsca.

Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Głównym celem nazistowskiego planu było wymordowanie Żydów zamieszkujących okupowane przez Trzecią Rzeszę tereny. W 1944 roku, w szczytowym okresie działania, obóz składał się z trzech części: Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau  i Auschwitz III. Zwiedzając muzeum mogliśmy zobaczyć w jak nieludzkich warunkach byli przetrzymywani więźniowie. Obóz został wyzwolony w styczniu 1945 r. przez żołnierzy radzieckich.

Poruszeni wizytą w tym tragicznym miejscu stwierdziliśmy, że warto było je odwiedzić. Dlaczego? Odpowiedzią niech będą słowa więźniów obozu koncentracyjnego na Majdanku: LOS NASZ DLA WAS PRZESTROGĄ!

Pamiętajmy: Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci różnych narodowości.

Ostatnim etapem wycieczki był przejazd do Krakowa i czas wolny na głównym rynku krakowskim. Zmęczeni i pełni wrażeń bezpiecznie wróciliśmy do naszych domów.

 

p121007320161007_165532 p1210075 p1210080

20161007_171832