Niezwykły gość do zadań specjalnych

Opublikowano: Zaktualizowano:

W czwartek, 5 kwietnia naszą szkołę odwiedził niezwykły gość! Był to policyjny pies wraz ze swoim opiekunem z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli.  Pies rasy owczarek belgijski wabi się Chopin i jest niezwykle mądrym czworonożnym policjantem.

Dowiedzieliśmy się, że pies musi przejść odpowiednie szkolenie. Pierwszy sprawdzian polega na sprawdzeniu umiejętności aportowania, pies musi  także wykazać się umiejętnością szukania ukrytego przedmiotu. Zwierzę musi również umieć obronić swojego pana, nie może bać się hałasu, powinien lubić szybko biegać. Podczas takiego szkolenia sprawdza się, czy piesek wykazuje się odpowiednią czujnością i umiejętnością samodzielnego działania w sytuacji zagrożenia i na dodatek pod nieobecność opiekuna. 

Jeśli pies spełnia wszystkie wymagania zostaje przyjęty do pracy w policji i rozpoczyna tresurę. Policjant, który zostaje opiekunem takiego psa musi umieć stworzyć ze zwierzęciem prawdziwy zespół – rozumiejący się w pół słowa i skutecznie działający. Podstawowe szkolenie psa na potrzeby policji trwa około 5 miesięcy. Pieski muszą być odważne, zrównoważone, odporne na zmęczenie i stres, nie mogą być lękliwe ani bać się strzałów. Pracują przeważnie do dziewiątego roku życia, a potem przechodzą na zasłużoną emeryturę. 

Nasz gość piękny owczarek belgijski pokazał swoje umiejętności. Na komendę siadał, warował, czekał na swojego opiekuna, wesoło się bawił… 

Spotkanie z psem Chopinem i policjantami było niezwykle interesujące. Dziękujemy! 🙂