Mali wielcy ludzie – z wizytą u mości Sienkiewicza i Żeromskiego

Opublikowano: Zaktualizowano:

              Lektury szkolne niestety nie wywołują wśród naszej młodzieży nadmiernych zachwytów i emocji… Problem może nie w dominującej erze multimediów, ale w coraz odleglejszym klimacie starych epok – bo i jak zrozumieć próby zrusyfikowania Marcinka Borowicza w XXI wieku albo przeżyć drogę żołnierza – tułacza Skawińskiego, czy choćby zasmakować melodii katarynki z żydowskiej kamieniczki?

             Stąd pomysł na przybliżenie odległego czasu ósmoklasistom ze szkół w Stanach i w Bojanowie, uczniom nieco przerażonym epickim i długim krajobrazem dawnych epok. Wybraliśmy się na lekcje edukacyjne śladem największych literatów XIX wieku – odwiedziliśmy kielecczyznę – Oblęgorek i Muzeum Żeromskiego w stolicy Gór Świętokrzyskich – miejsca tak bliskie Sienkiewiczowi i autorowi „Popiołów”. Literatura nabrała zupełnie nowego smaku, kiedy można było dotknąć, posłuchać, a nawet zasiąść w tych samych ławkach, w których kiedyś siedzieli wielcy pisarze. Literackie plotki zmieniły swą wartość na wielce pozytywną, gdy zaczęły dotyczyć życia już nieobecnych, kiedy przewodnik zdradził tajemnice mezaliansów, koligacje rodzinne, tematy poufnych rozmów, a nawet pozwolił zajrzeć do maleńkiej alkowy i dowiedzieliśmy się jak filigranowa postać stworzyła dzieła na miarę wielkiego Nobla, udowadniając po raz kolejny, że „jeszcze nie zginęła…”.                    

               Wycieczka miała miejsce dnia 4 października, a ze względu na powodzenie, czeka swej literackiej kontynuacji – tym razem śladami Jana Kochanowskiego i filozofów renesansu.  

Sebastian Pietras