Jak czytanie bajek dziecku wpływa na jego rozwój psychiczny i emocjonalny?

Opublikowano: Zaktualizowano:

Czy w dzisiejszych czasach, w dobie elektroniki czytanie książek dzieciom nadal jest w modzie?

Drodzy Rodzice sprawdźcie, jakie korzyści niesie wspólne spędzanie czasu w taki sposób.

Od grudnia 1998 roku funkcjonuje w Polsce Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, mająca na celu wspieranie zdrowia emocjonalnego, psychicznego, umysłowego oraz moralnego dzieci i młodzieży. Jedną z aktywności podejmowanych przez pracowników fundacji są akcje realizowane pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom”. Warto uświadomić sobie, dlaczego właśnie czytanie ma tak duże znaczenie dla dzieci i ich zdrowego rozwoju. Co należy czytać dzieciom?

Czytanie kontra telewizja i internet

Żyjemy w świecie dominacji nowoczesnych technologii. Nasze dzieci od najmłodszych lat są doskonale obeznane z mobilnymi urządzeniami, zwłaszcza z tabletami i smartfonami. Często szybciej uczą się obsługi pilota do telewizora i DVD niż mówienia.                                           Nie jest to korzystny trend dla ich zdrowia psychicznego. Badania naukowe dowodzą, że zbyt długie oglądanie przez dzieci telewizji w ciągu dnia jest dla nich szkodliwe, ponieważ telewizja nie rozwija u dzieci logicznego myślenia i skraca przedział uwagi. Niedostosowanie pokazywanych na ekranie treści do wieku i zdolności percepcji u dziecka powoduje, że takie rozrywki zaczynają budzić lęk i niepokój.
W opozycji do grania w gry komputerowe i wielogodzinnego oglądania telewizji stoi czytanie dzieciom książek.

Dlaczego warto czytać książki swoim pociechom? Ponieważ pozwala to na przeciwstawianie się niepożądanym wpływom i licznym zagrożeniom, jakie płyną ze strony współczesnej cywilizacji w kierunku psychiki najmłodszych.

Wpływ czytania na rozwój dziecka

Czytanie dziecku książek na głos powinno stać się stałym rytuałem w naszych domach, ponieważ czytelnictwo jest czynnikiem, który pozwala korzystnie oddziaływać na osobowość dzieci. Rozbudza to wyobraźnię, pozwala kształtować kodeks moralny i etyczny, a także sprzyja poznawaniu świata.

Czytając z dzieckiem książki, możemy z nim spędzać czas w najbardziej pożyteczny sposób. Przekazujemy najmłodszym swoje systemy wartości, rozwijamy ich uczucia wyższe i przygotowujemy do życia w społeczeństw. Rodzice powinni wiedzieć, że pozytywny wpływ bajek na rozwój dziecka jest trudny do przecenienia. Klasyka gatunku uczy tego, jak postępować w konkretnych sytuacjach. Morały zawarte w bajkach dla dzieci pozwalają na zrozumienie konsekwencji działania dziecka. Poza tym czytanie dziecku umożliwia zaspokojenie jego potrzeb psychicznych. Ma wymiar pedagogiczny i wychowawczy.

Od kiedy zacząć czytać dziecku?
Specjaliści i pedagodzy dziecięcy twierdzą, że przygodę z czytaniem dzieciom bajek można rozpocząć już od pierwszych dni życia. Noworodek czy niemowlę wsłuchujące się w miarowy głos rodzica lepiej zasypia i spokojniej śpi. Na dalszych etapach życia dziecka czytelnictwo pozwala na kształtowanie i rozwijanie jego osobowości, poznawanie nowych przeżyć emocjonalnych i doświadczanie świata zewnętrznego.

Co daje czytanie książek  dzieciom ?

Nie bez znaczenia dla młodego człowieka jest to, że wspólne czytanie z rodzicem zwiększa zakres jego słownictwa, sprzyja poszerzaniu horyzontów, a także uczy empatii. Kiedy dziecko widzi, jak często jego rodzice sięgają po książkę, będzie chciało ich naśladować, co w wielu przypadkach może decydować o przyszłych zainteresowaniach literaturą takiej osoby.

Czytając dziecku bajki, robimy coś więcej, niż tylko spędzamy z nim swój wolny czas. Przede wszystkim uczymy pozytywnych postaw wobec życia prezentowanych w poszczególnych utworach przez kolejne postacie. Wyrabiamy w nich właściwy stosunek do ludzi, kształtujemy zachowania dziecka, jego nawyki, przekonania i charakter. Maluchy chętnie wcielają się w role księżniczek czy rycerzy i innych, znanych bohaterów.

Dzięki literaturze dziecięcej można dostarczyć małemu człowiekowi ogrom wiedzy o ludziach, ich emocjach i przeżyciach.

T.Dąbal, M.Marut